Incorrect username or password

 
15-05-2024 06:00
|
Season 90 · Week 7 · Day 44
|
Online: 3 264

Football

Football » Bulgarian » Открита Дискусия

12 март 1912г.

Badge image
След броени часове най-великият клуб на Земята навършва 100 години ! Горд съм ,че съм фен на отбор , надиграл и победил Барселона , Байерн Мюнхен , Сарагоса , Стяуа , Шамрок Роувърс и т .н . Горд съм , че съм фен на отбор , който десетки пъти изпраща Левски и ЦСКА по автомагистрала " Тракия " с 3-4 гола в кошницата . Горд съм , че съм фен на представителния отбор на град със 8000 години история - град , в който от всяко едно кътче лъха величие . ПФК Ботев Пловдив е достоен представител на този град . Със своя непримирим дух , себераздаване и отдаденост всички хора , свързани с вековния символ на Пловдив доказват , че да си фен на този отбор не е просто чест и гордост - това е Религия ! Да си фен на най-стария отбор в България е невероятно , това чувство може да го усети само един истински ботевист . И ако след стотици години още свят светува - БОТЕВ ПЛОВДИВ пак ще е най-обичаният отбор с най-прекрасната публика , няма как да бъде различно !!! 100 години БОТЕВ ПЛОВДИВ !!!!!
Views: 588 Posts: 44
 
Page 1
 
Reply
Last Message

Отн: 12 март 1912г.

Badge image
Честито на отбора с едни от най - яките фенове в България. Казвам го напълно безпристрастно.

Отн: 12 март 1912г.

Badge image
xa xa

Отн: 12 март 1912г.

Badge image
Нямам представа защо сте се спрели на тази дата. Със същия успех можете да си изберете и 1881 г, примерно. :-) Ама хайде, честито да ви е!

Отн: 12 март 1912г.

Badge image
Ботев Пловдив е един от отборите в България, които много уважавам.

Честита годишнина и им пожелавам още много такива празници да имат.

Отн: 12 март 1912г.

Badge image
Честито и от мен. Ще кажа само това:

Ние сме Ботев - ОТБОРЪТ НА ПЛОВДИВ!

Отн: 12 март 1912г.

Badge image
Честито и от мен на всички фенове на Ботев Пловдив!
С пожелания за успешни години в бъдеще.

Отн: 12 март 1912г.

Badge image
Ти промени българската футболна история.Утре сигурно Лудогорец ще празнуват 110 години.

Отн: 12 март 1912г.

Badge image
http://vbox7.com/play:mc24a0f45a

Някои от писанията по-горе няма изобщо да ги коментирам,защото са направо жалки и комплексирани.

Наздраве на останалите и Ви желая да изживете това ,което ние днес изживяхме и с вашите ви любими отбори ! ! !

Отн: 12 март 1912г.

Badge image
Честит празник на всички които обичат този клуб!!! Пожелавам на всички отбори да имат такава публика и да пълнят празните стадиони!!!

Отн: 12 март 1912г.

Badge image
Я дайте линк към оная декларацийка от 1927 г. че да се посмеем отново. :-)))

Отн: 12 март 1912г.

Badge image
http://www.ccfpa.co.uk/?p=5223

Ето ти една ''декларацийка'' на отбор от Англия,който честити годишнината по подобие на редица други отбори,които направиха същото:) Само тукашните псевдо фенове се правят на интересни.Но това си е до манталитет.Да сте живи и здрави :)

Отн: 12 март 1912г.

Badge image
И вие да сте живи и здрави, но ставаше дума за друга деклрарацийка, върху която се гради теорията за стогодишнината. :-) На едно мнение сме, че всичко е до манталитет - едни имат истински документи, други се явяват в основата си туристически дружества, трети си издават документи със задна дата по неизяснени причини, но които май наистина са свързани с манталитета. :-)))

Отн: 12 март 1912г.

Badge image
Ботевъ Листъ
Съвременният спорт датира от скоро време в България. Преди голямата и балканската войни, спортът не беше познат на широките народни маси и беше известен на малцина и то само в по-големите градове, където беше се почнало да се чувства влиянието на Запада и на Англия не само в спорта, но и във всяко друго било културно, било икономическо или друго начинание.
В гр. Пловдив благодарение на френския колеж „Свети Августин” спортът е бил познат повече на възпитаниците му българчета, които са го занесли като европейска новост между другарчетата си. И още в 1906-1907 година в Пловдив се образува първия футболен тим, а в 1910-11-12 год. вече и в града изникват дребни махленски клубчета с най разнообразни европейски и български имена. Но още в 1911 година се образува махленски спортен клуб „Ботев” от ученици, в които е имало и възпитаници на колежа. Но тогава тия ученически клубове са съществували като еднодневки, докато амбицията на инициатора е била твърда и силна. Така и спортен клуб „Ботев”. В 1912 г. през месец март се образува пак спортен клуб ”Ботев” и за нещастие дохожда освободителната балканска война и спира неговия живот. В 1914г. се възстановява неговия живот вече с утвърден устав от Министерството на Просвещението и учителския съвет на тукашната гимназия и се почва трескав живот. Но ето, че отново пречка – обявява се голямата европейска война, България и тя се намесва в нея да събере цялото българско племе в една държава и спортният клуб туря отново точка на своя живот. Едва в 1919 година в началото се възтановява клуба и с нова сила и енергия почва да работи. Около „Ботев” и друг клуб „Левски” се групират най-добрите спортисти и те са били школите и разсадника на спорта в Пловдив. От 1919 до днес спортен клуб ”Ботев” е работил мъжки и не малко е изпитвал тежестите и трудностите на българската действителност, но неговите членове са имали силната воля и несломимата енергия да не се отчайват, а с удвоени сили да го издигнат на днешното му положение, когато всички други съвременни негови братя изчезнаха един след друг, унищожени от тая българска действителност. И днес в град Пловдив единствен най-стар и заслужил в спортно дело клуб е „Ботев”. Нека днес, когато той празнува своя традиционен празник заедно с целия български народ, който празнува празника на най-великия българин Христо Ботев – геният на България, като дава самостоятелно големи атлетически и футболни игри, отдадем почит и дълбока признателност на певеца борец Ботев, в едно със спортен клуб ”Ботев”.

Из юбилейния "Ботевъ Листъ", издаден от клуба на 7юни 1925 година

Отн: 12 март 1912г.

Badge image
Който има разум ще разбере защо 1912 стои на емблемата на тима ни. А който няма и иска да избива комплекси нека си живее в блатото! Много възрастни локомотивци умират от срам, заради жалките ви опити да се покажете основани през 1926 г. Жалки сте и с късането и мацането на билбордовете. Но няма как, комплексите ви за малоценност от великия Ботев никога не ще умрат.

Отн: 12 март 1912г.

Badge image
Виждам, че доста фенове на отбора на малцинствата се изказват "компетентно" относно историята на Ботев. Интересно ми е обаче защо не върнаха родословното дърво на отбора си, който индианците биха наричали "Железния кон" до 1804 г., когато във Великобритания е потеглил първият Локомотив. И без това са специалисти в кражбата на история, точно като македонците!

Отн: 12 март 1912г.

Badge image
Момци, темата не беше ли за годшнината на Ботев.

Дайте да запазим добрия тон и да си спестим провокациите и излишните коментари?

Отн: 12 март 1912г.

Badge image
Факт е, че темата е за нещо, което е много спорно. И което с разни цитатчета и декларацийки с 15-годишно закъснение няма как да се докаже. Ей това са фактите, а кой как си ги тълкува и обяснява е отделен въпрос.

Отн: 12 март 1912г.

Badge image
Ботев са готини и са пример за пордъжание на публика кефех се когато отидохте по долните девизии и подкрепяхте отбора сега е пак така когато сте във възход:) Както се казва да илядите :):):)!!!!

Отн: 12 март 1912г.

Badge image
Badge image
[BMW]
President
Аз мисля че Ботев имат едни от най-уникалните и колоритни фенове в България. Ако трябва да избирам най-симпатичен отбор след Етър, това са ЦСКА София и Ботев Пловдив. Така че Честита годишнина канари, вие сте сред най-великите футболни отбори с едни от най-великтие фенове.

Отн: 12 март 1912г.

Badge image
Eххххх не го разбрахте бре:)
Във Варна:

през 1907 "Атлас"
през 1909 "Спортист"
през 1913 "Тича"

В София :

през 1910 "Ботев" (по-късно Ботев се обединява с "Развитие" и се получава "Славия")

В Пловдив първите клубове са:

"Ботев" - 1912
"Левски" - 1913

Тъй като се търси най-стария клуб клуб "Атлас" е първия организиран клуб за футбол в България.

А иначе футбола в България официално се появява през 1894 г. Жорж дьо Режибюс е бил учител във Варненската мъжка гимназия и там той демонстрира за пръв път футболната игра с два ученически отбора. През 1897 г. в България се издават "Първи правила и ръководство по футбол".

През 1907 в Софийската гимназия се основава първият ученически клуб. През същата година във Варна се основава и клуб "Атлас".

Дано информацията да ви е била интересна и полезна.

Отн: 12 март 1912г.

Badge image
Най-голямата лъжа, която съм чувал е че Ботев са най-старият български отбор. Години наред Тича (Черно Море) и Славия спореха за това кой е най-стар, като за такъв се водеше Черно Море, защото един от предшествениците му Тича е създаден месец по-рано от Славия през 1913.

През 90-те години Ботев изтипосаха едно 1912 на емблемата си и постепенно почнаха кампания да заблуждават публичното мнение, че са най-стари. Човек, ако им е чел историята сам е видял колко противоречия, лъжи и измислици има в нея.

Уж през 1912 година група дейци създали СК "Ботев". Думата футбол никъде не се споменава, а ако става въпрос за спортен клуб такива е имало в България още в края на 19 век, така че "Ботев" дори не е и най-старият спортен клуб.
Но да оставим това, нека продължим да четем историята им. През 1912 година група ученици създали този отбор. Нищо че създателите, които влизат в т.нар. УС всъщност са деца на по 10-12 години. Примерно Теньо Русев, домакин на отбора, който е предложил клубът да се казва "Ботев", тогава е бил на 10 години. Никола Алваджиев, друг от създалите и участник в УС, автор на книгата "Пловдивска хроника" и почетен гражданин на Пловдив е роден през 1900 г., тоест тогава е бил на 12 години. Няма никаква информация за какъвто и да е официален документ, клубен устав и т.н. но уж бил създаден първият футболен клуб в България. Все едно група шестокласници да се съберат да играят в двора на училището си и после този ден да се води дата на създаване на спортно дружество.

До 1920 година няма абсолютно никакви сведения за този клуб, нито за играчите му, нито за изиграни мачове. За сравнение през тези години са организирани няколко мача между "Тича", "Славия", "ФК 13" и "Левски", дори "Тича" имат снимка на отбора си от този период. През 1915 "Тича" изиграва и първия си международен мач срещу отбор съставен от немски офицери и войници. Мачът завършва 4:4, а информация за него е публикувана във в-к "Варненска поща" от 11.12.1915 г. Какво са правили през този период "Ботев" никой не знае...

Първите истински сведения за "Ботев" датират от 1917 година, когато няколко махленски клуба (включително един с култовото име "Бай Ганьо", откъдето идва и първият треньор на "Ботев", по-късно легенда на клуба - Никола Щерев /Старика/) се обединяват. През тези години е изработен клубен устав, избрани са и цветове.

За мен лично някъде в този период 1917-1920 е истинската рожденна дата на "Ботев". Другото са митове и легенди. Няма да се учудя за в бъдеще някой друг отбор да лансира идеята, че е най-стар. Сега гледам някакъв отбор на име "Доростол 2003" се опитва да се изкара създаден през 1902. Доколкото разбрах през тази година, швейцарски учител по гимнастика им е показал за пръв път футболна топка на силистренци. То това си е направо създаване на футболен клуб... :lol:

Отн: 12 март 1912г.

Badge image
@skorpi238, в момента Ботев е най-старият клуб в България. Клубовете преди Ботев са закрити или греша. Ключ?

Отн: 12 март 1912г.

Badge image
Десетте най-стари отбора в България:

1. Торпедо (Русе) 1901 -> Дунав
2. Стрела (Силистра) 1902 -> Доростол
3. Найден Геров (Лом) 1903 -> Левски (Лом)
4. Стрела (Бургас) 1905 -> Черноморец
5. Свети Августин (Пловдив) 1906 -> Ботев
5. Напредък (Русе) 15.09.1906 -> Дунав
7. Атлас (Варна) 1907 -> Черно море
7. Искра (София) 1907 -> Спартак
9. Геолог (Русе) 1908 -> Дунав
9. Матинката (София) 1908, нерегистриран -> Клуб Футбол -> АС`23 -> ЦСКА
--------------------------------------------------------------------------------
Ботев (София) 1909 -> Славия
Спортист (Варна) 1909 -> Черно море
Футбол Клуб "Савата" (София) 1909 -> ФК`13 -> Спартак
Мажестик (София) 1910 -> Раковски -> Спартак
Развитие (София) 1910 -> Славия
СД "Стрела" (Бургас) 1910 -> Черноморец
Клуб Футбол /"Матинката"/ (София) 1910 -> АС`23 -> ЦСКА
УТД "Дунав" (Русе) 1911 -> Дунав
Васил Левски /"Шести клуб"/ (София) 10 май 1911 -> Левски
Васил Левски (Пловдив) 1911 -> Левски -> Тракийска слава (след обединение с Рекорд) -> Левски -> ЖСК-Левски -> Локомотив и СК Левски (който след две обединения става Спартак)
СК "Ботев" (Пловдив) 1911 /махленски отбор, образуван е от ученици, между които е имало и възпитаници на колежа/ -> Ботев
Галата (Варна) 3 март 1912 -> Черно море
Любен Каравелов (София) 3 октомври 1912 -> Спортклуб -> Септември
Оборище (София) 1912 /махленски отбор/ -> Атлетик клуб -> АС`23 -> ЦСКА
Скобелев (София) 1913 /махленски отбор от района на Руски паметник, обединил се през 1914 с Левски/ -> Левски
Еклер (Пловдив) 1913 -> Светкавица -> Караджа -> Спортклуб -> Локомотив
Гауп (Пловдив) 1914 /махленски отбор/
Спартак (Пловдив) 1914 /махленски отбор/

Отн: 12 март 1912г.

Badge image
Стига сте повтаряли като папагали, съжалявам за сравнението :-))), че Ботев е най-старият клуб. За да се каже с точност трябват оригинални документи. Поне до момента Ботев такива нямат, освен една изсмукана от пръстите декларация от 1927 г, т.е. 15 години след евентуалното си създаване, която е съмнителна отвсякъде.
А като погледна горната класация, особено пък позиция 9, осъзнавам какво се случва в тая клета държавица.

Отн: 12 март 1912г.

Badge image
ето една извадка ,и да престанат феновете на Ботев Пловдив да се самозалъгват че те са най- стария отбор .Не ме интересува дали има лиценз или регистриран даден отбор а по важното от къде идва футбола и кой как се занимава с тази дейност ,а скъпите ботевчии от Пловдив и история нямат . Както и сега така и преди 100 години също е имало спекула и интереси .
прочетете историята на футбола в България:)

http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=slavia&Number=1951214689&page=0&view=collapsed&sb=5

Отн: 12 март 1912г.

Badge image
и нещо като бонус да разберете кой е основателя на футбола в България:)


Покрай изминалия мач срещу Швейцария, някои се сетиха да припомнят определени факти от футболната ни история, а именно , че поданици на страната на банките и шоколадите са първите разпространители на играта у нас. Незнайно защо обаче, името на първия човек , показал на българите що е то "ритни топ" ,остана неспоменато или по-скоро премълчано, за разлика от имената на други свои колеги. Съдбата отредила да бъде изпратен в морска и слънчева Варна. Името му е Жорж де Режибюс .

Роден в Епаланж на 14 .08.1867 г. , близо до Лозана, той имал италиански произход. Мосю Режибюс бил всестранно развита спортна личност .Имал официална диплома за инструктор по гимнастика , освен това бил борец и боксьор, а на футболния терен имал афинитет към вратарския пост. Ето такава личност , изпълнена с любов към спорта , бил първоапостолът на футбола в България. И идва онзи исторически ден - 14.05.1894г. - когато в двора на днешното варненско училище " СВ.СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЙ " ,мосю Режибюс подритва футболната топка , а учениците му са смаяни от неговите умения. Всъщност от онзи миг футболът е посят и вече има своите горещи последователи.

Във Варна Режибюс преподава две години , след което се връща в родината си и става притежател на кафене.

Било му е писано отново да учителствува , този път за цели 20-т години в Египет. След дългогодишния престой под жаркото слънце на Африка , се завръща в Лозана , където и умира на 07.11.1927г. , на 60-годишна възраст.

Това е кратката история на човека , запалил искрата на футболния огън в България ,и не е ли редно да се отдаде повече почит на тази изключителна личност , преплела съдбата си с Родината ни .

Отн: 12 март 1912г.

Badge image
Както писах и по-горе всички ръководства на футболните ни отбори и БФС признават факта,че Ботев и най-старият отбор у нас (което е достатъчно само по себе си защото ако беше истина нямаше да го направят), но само някои фенове ''търсят под вола теле'' и не го правят(което е напълно очаквано до някъде). Подобни полемики и спорове обаче няма да нищо градивно,напротив. :)

http://www.youtube.com/watch?v=k9YB_-XdUMw&feature=share

Отн: 12 март 1912г.

Badge image
Това е извадката от сайта на Ботев.


Първите стъпки



Съб - 28 Авг

През първите години на двадесети век възпитаниците на пловдивския френски колеж "Свети Августин" допринасят за разпространението на първите спортове в град Пловдив и най-вече за популяризирането на играта с топка, наречена - футбол. В периода 1906-1907 година в колежа е създаден първият футболен тим, който оказва заразително влияние върху младежите от Пловдив.

През периода 1910-1912 година започват да възникват различни махленски отбори, които бързо изчезват след угасването на ентусиазма и амбицията на техните инициатори.
При една такава обстановка група ентусиазирани младежи, ученици от мъжката гимназия и френския колеж, увлечени по крайно интересната игра футбол, решават по подобие на учениците от френския колеж да създадат свой спортен клуб и сами, организирано, да спортуват.

Така в началото на месец март 1912 година те учредяват първото спортно дружество в Пловдив - "Христо Ботев" - футболно дружество. Съставен е учредителен протокол, избран е и първият Управителен съвет, в който влизат:

Стоян Иванов Пухтев - председател

Ненко Георгиев Пенелов - заместник-председател

Петър Делев - секретар-касиер

Теньо Русев - домакин.




Останалите учредители са: Никола Алваджиев, Димо Сидеров, Асен Мерджанов, Георги Каранешев, Бойчо Стоянов, Стефан Йовчев, Атанас Минчев, Борис Бакърджиев, Христо Димитров, Борис Сотиров, Слав Славов, Иван Петков, Богомил Икономов, Николай Николов, Георги Танев, Пейчо Попов, Ради Мурджев и Георги Радев.

Името на футболното дружество предлага Теньо Русев, който по-късно става летец и загива при авиационна катастрофа на 15. IX. 1929 година.
.

http://www.botevplovdiv.bg/История/Основателите

@skorpi238, Преди време Тодор Батков също се опитва да изкара, че Левски София е по-стар клуб от Ботев, Славия, Черно море. За това няма ли да кажеш нещо?

http://www.bgderbi.com/2010/12/blog-post_20.html?showComment=1331648666215

Историята на Ботев е написана в сайта на клуба. Аз само ти показвам това което съм намерил в нета. Не сме ние хората(всички футболни фенове) които определяме коя история е вярна и коя е невярна. Ние сме само футболни фенове и ще трябва да се научим да бъдем единни, да подкрепяме любимите си клубове и да не се караме за глупости, защото това няма да доведе до нищо добро. Стига това разделение, защото то насажда само омраза. Предлагам да спрем дотук и да си гледаме играта МЗ. Ок?

Отн: 12 март 1912г.

Badge image
Да много си прав за това да не се дразним и да сме единни .но да си присвоявате нещо което го нямате и да го разпостранявате и да се гордеете с това което не сте и не може да го докажете не ви приляга на сплотенноста на вашия клуб наречен Ботев Пловдив.
Ако наистина имаш доказателства покажи ми за да разбера а не да приказвате едно и също че сте най старите тук .

То предщественика на Черно море Владисалав има с една титла повече от вас ........ако искаш да поспорим първо провери анализи и чичко гугал и после си пиши вашите пловдиски патриотични легенди където объркахте историята заради вашия незабравим Ботев дето сега не знам каде се намира ----аа май на 6 -то в Б-група -хаха:)

Отн: 12 март 1912г.

Badge image
А какво значение има дали си най-стария или най-новия клуб? Най-стария отбор да не е най-добрия? :)))

Отн: 12 март 1912г.

Badge image
ХА ХА ХА -rusavelka-не се наемай-а ма аз искам да попитам ако случайно да кажем че Тодор Батков бе доказал по някакъв начин че те са най стария футболен отбор, ко ставаше със Ботев ?????така и Славия и Черно море можеха да са като вас нахални ,но мисля че скоро ще се появи истината

хайде празнувайте :):)

Отн: 12 март 1912г.

Badge image
За историята на Ботев защо го казвате на мен и на феновете. Кажете го на ръководвстовото на Ботев и на БФС. Да не би аз да съм написал историята? Хайде поне не ставайте смешни. За Левски София няма ли да кажете нещо? Тодор Батков също изкара, че синият клуб е най-старият футболен клуб в България. Според него Левски София е по-стар клуб от Ботев, Славия, Черно море. Имам чувството, че някои хора просто мразят Ботев, а не търсят истината. Ама вие какви доказателства искате? Написани на лист? Такива доказателства ги има само в клуба. Мога да ви покажа единствено само това, пак от сайта на Ботев:

Ботевъ Листъ



Пон - 30 Авг

Съвременният спорт датира от скоро време в България. Преди голямата и балканската войни, спортът не беше познат на широките народни маси и беше известен на малцина и то само в по-големите градове, където беше се почнало да се чувства влиянието на Запада и на Англия не само в спорта, но и във всяко друго било културно, било икономическо или друго начинание.

В гр. Пловдив благодарение на френския колеж „Свети Августин” спортът е бил познат повече на възпитаниците му българчета, които са го занесли като европейска новост между другарчетата си. И още в 1906-1907 година в Пловдив се образува първия футболен тим, а в 1910-11-12 год. вече и в града изникват дребни махленски клубчета с най разнообразни европейски и български имена. Но още в 1911 година се образува махленски спортен клуб „Ботев” от ученици, в които е имало и възпитаници на колежа. Но тогава тия ученически клубове са съществували като еднодневки, докато амбицията на инициатора е била твърда и силна. Така и спортен клуб „Ботев”. В 1912 г. през месец март се образува пак спортен клуб ”Ботев” и за нещастие дохожда освободителната балканска война и спира неговия живот. В 1914г. се възстановява неговия живот вече с утвърден устав от Министерството на Просвещението и учителския съвет на тукашната гимназия и се почва трескав живот. Но ето, че отново пречка – обявява се голямата европейска война, България и тя се намесва в нея да събере цялото българско племе в една държава и спортният клуб туря отново точка на своя живот. Едва в 1919 година в началото се възтановява клуба и с нова сила и енергия почва да работи. Около „Ботев” и друг клуб „Левски” се групират най-добрите спортисти и те са били школите и разсадника на спорта в Пловдив. От 1919 до днес спортен клуб ”Ботев” е работил мъжки и не малко е изпитвал тежестите и трудностите на българската действителност, но неговите членове са имали силната воля и несломимата енергия да не се отчайват, а с удвоени сили да го издигнат на днешното му положение, когато всички други съвременни негови братя изчезнаха един след друг, унищожени от тая българска действителност. И днес в град Пловдив единствен най-стар и заслужил в спортно дело клуб е „Ботев”. Нека днес, когато той празнува своя традиционен празник заедно с целия български народ, който празнува празника на най-великия българин Христо Ботев – геният на България, като дава самостоятелно големи атлетически и футболни игри, отдадем почит и дълбока признателност на певеца борец Ботев, в едно със спортен клуб ”Ботев”.




Из юбилейния "Ботевъ Листъ", издаден от клуба на 7юни 1925 година



Прав е redalex, трябва да запазим добрия тон и да си спестим провокациите. Това е форум, а не руския пазар. Така, че наистина трябва да спрем дотук.

Отн: 12 март 1912г.

Badge image
А защо да не говорим за документи, които са написани на хартия? Нали точно с такива документи може да се определи с точност кой наистина е най-стария футболен клуб? А с такива документи разполага Славия и които са наистина неопровержими.

Отн: 12 март 1912г.

Badge image
Значи ти твърдиш, че документите могат да докажат кой клуб е най-стар. Айде покажи документа, доказващ че Славия е най-стар клуб в страната ни. Тодор Батков наистина извади някакви документи, доказващ, че Левски София е най-стария в България, а какво се оказа. Оказа че документа му е фалшив. Както виждаш самите документи написани на лист, също могат да бъдат фалшифицирани.

http://football.sportal.bg/news.php?news=277125

http://www.winner.bg/bulgarian-football/read37221.html

Ако питаш мен, няма никакво значение дали любимият ми клуб е най-стария, важното е, че го обичам този отбор. В момента Ботев може да не играе добре, но държа на него и ще го подкрепям докрай. Не съм някой които изкача от нищото и предивява претенции.

Отн: 12 март 1912г.

Badge image
А иначе аз открих само това за Ботев. http://img261.imageshack.us/img261/3184/1942kz3.jpg

Отн: 12 март 1912г.

Badge image
.... " Така в началото на месец март 1912 г. те учредяват първото спортно

дружество в Пловдив - "Христо Ботев " - футболно дружество" . Съставен е

учредителен протокол , избран е и първият Управителен съвет , в който влизат :

Стоян Иванов Пухтев - председател, Ненко Георгиев Пенелов - заместник-

председател , Петър Делев - секретар-касиер и Теньо Русев - домакин. Останалите

учредители са : Никола Алваджиев, Димо Сидеров , Асен Мерджанов , Георги

Каранешев, Бойчо Стоянов , Стефан Йовчев, Атанас Минчев , Борис Бакърджиев

, Христо Димитров , Борис Сотиров, Слав Славов , Иван Петков , Богомил

Икономов , Николай Николов , Георги Танев , Пейчо Попов , Ради Мурджиев и

Георги Радев. Името на футболното дружество предлага Теньо Русев , който по-

късно става летец и загива при авиационна катастрофа на 15.09.1929 година. ...



1912-1913 - Раждат се първите футболни тимове, "Ботев", "Еклер", "Гауп", "Спартак", "Мусала", "Разцвет", обособени на приятелски или махленски принцип, главно от ученици. Мачовете се провеждали на пригодени за целта места в Мараша, Гладно поле, Пепиниерата или на плаца на 21-и пехотен полк (двора на днешното училище "Кочо Честименски", районът бил известен и като "Матинчеви градини" по името на полковник Матинчев, първия командир на полка).


1912 - "Ботев" играе първия си мач срещу тима на Втора Софийска мъжка гимназия (II СМГ) и побеждава категорично с 6:0. Двубоят се играл на една поляна в "Пепиниерата" (парк-разсадник, стопанисван от Люсиен Шевалас в периода 1891-1911 и се намирал в района между Сточна гара, улица ”Богомил” и южно от днешната сграда на Ректората), а за съблекалня на играчите служел старият павилион за лимонада на Апостол Мардас.

Отборът на "Свети Августин" прави приятелски мачове при разменено гостуване с отборите на Софийския университет и Американския колеж. Играчи от тези три учебни заведения сформират отбор, който участва във футболните състезания на университета в град Лиеж (Белгия). Българите побеждават гръцките си колеги с 11:0, завършват наравно 2:2 с испанските и губят от англичаните с 0:1.


1915 - Първият официален мач между отборите на "Ботев" и "Свети Августин", който се играе по "английските правила, както е на книга" и с назначен неутрален рефер, "облечен в жакет, бомбе, с лачени обувки и малка тенекиена свирка" (отец Озон Дампера). Срещата била на игрището на колежа и в присъствието на френския посланик Дьо Панафийо, пристигнал в Пловдив за тържественото закриване на учебната 1914-1915 година. Мачът завършил при равен резултат 2:2.

Основан е клуб "Бенковски".


1916 - "Левски" прави гостувания в Бургас на местните футболни отбори "Черноморец" и "Стрела", в Ямбол на "Лъв", "Елвира" и "Слава", и в Нова Загора на "Тракиец".

В Съдийския квартал възниква тима на "Бай Ганю" (според автентичния правопис).


1917 - Към "Ботев-Футболно дружество" се влива "Бай Ганю", в който изявени фигури са Никола Щерев-Старика, Петър Загорски и братя Митеви.


1918-1919 - Създава се футболен клуб "Хоментмен" (на арменската диаспора), "Бар Кохба" (на евреите в Пловдив), възникват и редица други квартални отбори - "Победа", "Свобода", "Херкулес", "Вихър", "България", "Тракийска слава", "Спорт", "Съгласие", "Сириус", "Юнак" и "Защита". "Еклер" се преименува на "Светкавица".

За периода на Балканските войни и Първата световна се играят само 15 официални мача в Пловдив, главно с участието на "Св. Августин", "Победа", "Еклер" и "Левски". Документирани са със статии в национални бюлетини и вестници, а останалия футболен живот в Града се състоял от мачове с отбори на военнопленници (в последствие, окупационни войници след края на Световната война) и тренировъчни игри между различни пловдивски формации.

На 25 май 1919 (неделя), на игрище "Лагера" ("Зоната на здравето") в Пазарджик е изигран първи официален мач между отбори от Пловдив и Пазарджик. Първоначално мачът е бил предвиден за 18 май, но поради лошото време е изместен на тази дата, Ботев Пазарджик - Левски Пловдив 1:2. После на 8 юни, пак в Пазарджик, се играе реванш Ботев Пазарджик - Левски Пловдив 0:1, а на 6 юли бил двубоят Ботев Пазарджик - Ботев Пловдив 0:1.

1920 - От дружество "Ботев" се отцепват неколцина членове поради разногласия с останалите и заедно с отцепници от "Левски" основават на 29 октомври клуб с име "Рекорд" (през 1923 ще се обедини с Левски Пловдив за да формира клуб под името "Тракийска слава").

Ботев Пловдив - Левски Пловдив 1:0. На терена на Гладно поле интересът към срещата бил толкова голям, че се наложило градоначалникът Мутавчиев да иска от полицейския пристав допълнително стражари за опазването на реда.


1921 - Създава се клуб "Марица" (на 20 септември) от обединението на двата тима в Каршияка - Вампир и Трите конски сили. За председател е избран Кръстьо Милков, но най-голяма заслуга за появата на новото дружество има Янко Ат. Рашков, който предлага името и цветовете - жълтият, като олицетворение на Тракия и синият, като тихите води на река Марица.

Създава се клуб "Сокол" (първенец на Пловдив през 1932), а цветовете му били бяло и кафяво. Това бил отборът на руските белогвардейски семейства в Пловдив.

На 10 юли отборът на "Ботев" побеждава в Пловдив съименика си от Пазарджик с 4:2.

През август Левски София гостува в Пловдив по покана на Управителния съвет на СК Ботевъ. Среща завършва 6:0 за софиянци срещу сборен отбор от играчи на "Ботев" (7 играчи), Левски Пловдив (3 играчи) и "Бенковски" (1 вратар).
На 16 октомври, Бенковски Пазарджик - Ботев Пловдив 0:9.


1922 - Създава се федеративен клуб "Караджа" от обединението на "Светкавица" (района на гимназия "Маразлий"), "Херкулес", "Сириус", "Съгласие" и "Защита". Заслуга за появата на новия мощен клуб имал търговецът Слав Генчов. Цветовете на "Караджа" били черно и бяло, а емблемата - триъгълник с буква "К" в средата.

Към СК Ботевъ се влива отборът на "Мусала" (от квартала около улиците "Гладстон" и "Аксентий Велешки"), откъдето идват Станчо Проданов-Зигото, Тодор Господарски, Исак Каталан. За председател на клуба е избран поручик Иван Никифоров.


1923 - На 3 юни се създава Пловдивска спортна лига. Учредители са клубовете "Св. Августин", "Левски", "Бар-Кохба", "Бенковски", "Ботев", "България", "Караджа", "Марица", "Победа" и "Рекорд". За председател на Управителния съвет на сдружението бил избран отец Озон Дампера, преподавател във Френския колеж и ръководител на Спортен клуб “Св. Августин”. Останалите членове били:

подпредседател - Андрея Сербезов (по професия комисионер, от СК "Левски");

секретар - Леон Коен (касиер в Тракийска банка, от СК "Бар Кохба");

касиер - ротмистър Иван Стоянов (от СК "Бенковски");

домакин - Георги Панчев (студент, от "Ботев");

съветник - Крум Стефков (чиновник в БНБ, от "Победа");

съветник - Живко Хлебаров (чиновник във Франко-българска банка, от "Караджа").

На 28 ноември 1923 г. се играе финал за определяне на Областен първенец на Пловдивска спортна лига между градските първенци на Пазарджик и Пловдив: Ботев Пазарджик - Рекорд Пловдив 2:0.

Създаден е федеративен клуб "Тракийска слава" от обединението на "Рекорд" и "Левски".

Основан е СК "Парчевич" (официално името му е "Български Петър Парчевич Клуб - Пловдив") в Латинския (католишкия) квартал на Пловдивград. За цветове на клуба са определени червено и бяло.


1924 - Основава се Тракийската спортна федерация. Пръв първенец на федерацията станал тимът на "Победа" от Пловдив. Те са първият и единствен финалист в първото проведено Държавното първенство през 1924 година, като на полуфинала побеждават Орел Враца с 5:0.

Основава се федеративен клуб "Кубрат" от сливането на "Спортклуб" (създаден месеци по-рано през 1924, различен от бъдещия със същото име клуб-обединение на "Атетик" и "Караджа") и "Слава". Игрището на новосформирания клуб се намирало между реката и старите мюсюлмански гробища.

Създава се клуб "Атлетик" (от района на Понеделник пазара и старата гръцка махала "Тепеалтъ"), за цветове се определят зелено и червено, а игрището му се намирало източно от новата черква "Света Петка" при кръстовището на улиците "Цариградска" (днес булевард "Мария Луиза") и "Шейново".


1925 - "Победа" става за втори пореден път общоградски първенец и малко след това се обединява със състоятелния СК "Бенковски" (отбор на запасното офицерство) под името БП-25.

По покана на СК Ботевъ в Пловдив гостува елитния тим от Цариград, Фенербахче.


1928 - Тракийска слава и БП-25 се обединяват - ражда се Левски.

Това е печата на Ботев. http://hooligans.bg/forum/img/avatars/4363.jpg
А това са снимки относно клуба, така иначе темата е за Ботев:

http://img203.exs.cx/img203/6974/p32607082ub.jpg
http://img203.exs.cx/img203/3616/p32607106vr.jpg
http://img203.exs.cx/img203/8293/p32607111kv.jpg
http://img269.imageshack.us/img269/4797/1951og9.jpg
http://img168.imageshack.us/img168/8716/re4kable6kov01la8.jpg
http://img269.imageshack.us/img269/4797/1951og9.jpg
http://imageshack.us/f/367/trakiabarcelona010dn2.jpg

Мисля че ви показах достатъчни неща и смятам да приключим спора веднъж завинаги.

Отн: 12 март 1912г.

Badge image
brutal00777 , сега очаквам да пишат че печата и другите документи,които си показал си ги направил набързо на Paint-a хахахаха Признавай бързо :)))))

Отн: 12 март 1912г.

Badge image
Документи викаш... Ето документ с датата от самото събитие, а не с дата от 15 или 30 години по-късно.

http://football.sportal.bg/uploads/tinymce/partizan/protokol.jpg

Това е Протокол №1 на Славия с имената и подписите на учредителите от 10.04.1913г. Когато някой покаже подобен документ са дата преди цитираната, тогава ще повярвам, че има по-стар клуб от Славия.

Между другото, доколкото ми е известно, Ботев нямат официален мач преди 1917 г. А ако си говорим за печати, преди няколко дни от Славия трябва да се подарили на Ботев копия на две писма, които са от архивите на Славия. Едното е входящо и ако не бъркам е от 1925 г. В него Ботев молят за съдействие Славия да им помогне за провеждането на приятелски мачове с чужди отбори, които гостуват в София. Във второто писмо, което е изходящо, Славия честити титлата на Ботев от 1927 г, след победа над Левски с 1:0. И доколкото имам информация, на първото писмо има доста странен печат, който, надявам се, че ще даде отговор на доста недоразумия. Та така. Очаквам документи с дата преди 10.04.1913 г.

Отн: 12 март 1912г.

Badge image
Badge image
[BMW]
President
killiman
Да, Славия са един от големите Бг отбори, но от далечното минало. Не искам да се караме, но погледни последните 20-30 години - този отбор съществува само както ти казваш - документално. ВСеки отбор от страната, дори и от най-малкия град, се радва на далеч по-голяма поддръжка и има повече фенове от жалката пародия на отбор, който нариа себе си Славия. Ако бях на мястото на бат Венци, щях да прекръстя отбора, поне да не петня името му и историята му на стар и уважаван БГ клуб. Виж Ботев е друга работа. Феновете са няколко стотин пъти повече, отбора е подкрепян и обичан. Не е ли това най-важното? Това е истински голям отбор, без значени е кога е основан.

Отн: 12 март 1912г.

Badge image
shogoto, темата е за юбилеи, годишнини и основавания. А Славия че си има своите проблеми е нещо, което не мога да отрека. Само че вместо Славия да се оправя прави впечатление, че другите клубове тръгват по нашия път. Трябва ли да напомням какво направи Митьо Селския с Ботев и какво правят Титаните с ЦСКА? Това са всеобщи проблеми. Което не пречи все пак Славия да си остане НАЙ-СТАРИЯ български отбор.

Отн: 12 март 1912г.

Badge image
Пичове от Пловдив ,аз много съм уважавал вашия футбол и вярата и обичта за вашите клубни отбори (без вас сме за никъде,няма интрига няма увлечение,вие правите футбола по разнообразен) и нека да сте или да бъдете първия клубен отбор в България но какво ли пък след като само това си успяхте да спечелите ,макар че до 1924 г всичко е толкова объркващо че не се знае кои от кога и как и кои на даден отбор са му предшественици. По всяка логика може да сте вие (Ботев Пловдив),може да е и Славия,може да е Черно море,та дори и Левски София.

Та за мен ,няма значение ,кои от кога е ,и ако вие ботевисти имате претенции покажете материали или по точно клубния ви отбор да направи това .

Най -важното че футбола тръгва от Варна и като тръгва от там то предшествениците на сегашния Черно море са имали футбол и са славили родината си а и са били велики футболисти .

Ако сте умни и разсъдливи ще разберете защо ЧЕРНО МОРЕ не роптай за това прозвище т.е. за най стар клуб в България.

ето от мен един материал за първия футболен отбор дето ни е прославял в света.

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=258839

Отн: 12 март 1912г.

Badge image
Скорпиии, скорпии, търпях ти глупостите, търпях ги, ама чашата преля, направо се ОСРА. Какво ще кажеш за това:

Мит №1: „Черно море” бил най-старият клуб в България.

Истината е, че това не е така. Ето какви са фактите. Предшественикът на „Черно море” – „Тича” е основан на 3.03.1913 г. под името „Галата” и не е футболен клуб, а ученическо туристическо дружество, което няма сформиран футболен тим! Името не е избрано случайно – членовете на дружеството често организират излети до местността „Галата”, която тогава е била извън града, а днес е квартал на Варна. Няколко месеца по-късно името е сменено на „Река Тича” (старото име на р. Камчия), защото започват да се провеждат екскурзии до самата река. Чак на следващата 1914 г., през месец май , „Река Тича” се обединява с махленския клуб „Спортист” (основан 1909 г.), който има сформиран футболен отбор и благодарение на него „Река Тича” започва да практикува футбол. Преди това обаче в страната са създадени: дружество „Ботев” в Пловдив (на 11.03.1912 г.) и „Славия” в София (на 10.04.1913 г., след обединението на „Ботев” /Сф/ - основан 1910 г. и „Развитие” – основан 1909 г.). И „Славия” (Сф), и „Ботев” (Пд) имат сформирани футболни отбори, и практикуват футбол преди „Река Тича” (който през 1919 г. се преименува на „Тича”). Затова наследникът на „Тича” - „Черно море” не може да претендира за най-стар клуб. Може би, точно поради тази причина се лансират твърдения, че въпреки това „Черно море” е най-стар, защото може да вземе за своя рождена година 1909-та, когато е основан „Спортист”. Това обаче е неправомерно, защото противоречи на историческите принципи. В историята е недопустимо да се пренебрегват решенията и действията на участниците в дадено историческо събитие. Когато два клуба се обединяват, ръководителите им, приемат за основоположна или годината на своето обединение, или годината на основаването на единия от тези клубове. Това решение на ръководителите е историческо и не може да се променя години по-късно от някой друг! В случая, когато „Река Тича” се обединява със „Спортист”, ръководителите и на двете дружества решават да приемат за основоположна 1913 г., когато е създаден предшественикът на „Река Тича” – „Галата”, а не 1909 г., когато е създаден „Спортист”. Това става съвсем ясно от факта, че „Тича” празнува своя юбилей през 1923, 1933, 1943 г. и т. н., а не през 1919 или 1929 г. Всичко това е видно от варненските всекидневници излизали до 1945 г. Затова няма как историята да се преиначи така, че да се изкара „Черно море” най-стария клуб в страната!

Дали обаче, „Черно море” не се опитва умишлено да преиначи историята, след като през 2004 г. заличи годината 1913 от надписа върху залата на своя стадион?...





Мит №2: „Черно море” бил 4 пъти шампион на България.

Истината е, че това не е така. Ето какви са фактите. Предшественикът на „Черно море” – „Тича” е шампион през 1938 г., а „Владислав” е шампион през 1925, 1926 и 1934 г. През 1945 г. „Тича” и „Владислав” се обединяват под името „ТВ-45”, но това не означава, че наследникът на „ТВ-45” – „Черно море” може да си присвои успехите и на „Тича”, и на „Владислав”. Ясно е, че когато два клуба се обединяват, наследникът може да приеме актива само на единия от тях. На кой от тях, разбира се, решават тези, които извършват обединението – представителите на съответните клубове.

В своята история „Черно море” винаги е бил приемник на актива на „Тича”, защото е прил неговата година на основаване – 1913-та, а не тази на „Владислав” – 1921 г. Затова категорично може да се каже, че „Черно море” е наследник на успехите единствено на „Тича”! Защото не може хем да е създаден през 1913 г., когато е основан „Тича”, хем да си присвоява успехите на „Владислав”. Все пак това са два различни клуба, които години наред са били съперници помежду си. В противен случай се стига до абсурда, че „Черно море” през 1938 г. е едновременно шампион („Тича”) и вицешампион („Владислав”)! Не може един клуб в едно и също първенство да има две различни класирания!

Иглежда обаче, че „Черно море” се опитва умишлено да изопачи историята, след като през 2004 г. премахна от своята емблема годината 1913, а на нейно място бяха поставени 4 звездички. Беше обявено дори, че тези звездички символизирали 4-те шампионски титли, спечелени от клуба!?! Но нали тези титли са спечелени от два клуба – от „Тича” и от „Владислав”?...

Отн: 12 март 1912г.

Badge image
абе ти си ненормален ;)- И какво искаше да ми докажеш не разбрах всичко това го знам и съм запознат дайе и повече от теб ----знам че си СПАРТАКЛИЯ --ама друг път не искам да ме обиждаш и да ми говориш че съм се осрал

следващтия дебат с теб ако ме провокираш ще искам тук да се премахнат всички правила за да се разберем понеже си доста нахален и дори трябва да се причислиш към БОТЕВ или Славия.

Жалко че в много неща не можеш да вникнеш

Отн: 12 март 1912г.

Badge image
Въобще нямах намерение да влизам в такива спорове, обаче, ти по всякакъв начин се опитваш да се намесиш там където не ти е работа и само повтаряш едни и същи глупости, черно море, та черно море, при положение, че темата е за Ботев Пловдив. Нито се причислявам към Славия, нито Ботев, все ми е тая честно казано, но ти с твоите глупости наистина ПРЕКАЛИ да ги повтаряш постоянно.

Какво искаш да премахнеш, какъв дебат, какви правила, какви 5 лева. И внимавай как ми говориш, че съм нахален и те провокирам и т.н., мери си приказките. Съжалявам само, че ти се връзвам на акъла.

Слагам ключ на темата, понеже смятам, че се изчерпа. Честита годишнина на феновете на Ботев, все пак това го даваха по всички телевизии и никой не каза нищо на въпреки.
 
Page 1